Lista lektur na wakacje, cz. 1

Zebraliśmy dla Czytelników listę książek – wraz z krótkim opisem – które, naszym zdaniem, warto przeczytać w te lub w kolejne wakacje. Ostrzegamy jednak, że jesteśmy bardzo tendencyjni, a podana kolejność – jest bardzo przypadkowa :)

Justyna Kopińska „Polska odwraca oczy”

Zbiór świetnych, kryminalnych reportaży. Pokój ma już lekturę za sobą i kilka razy już polecał ten zbiór reportaży. W zbiorze między innymi rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza (która nas osobiście trochę przeraziła) a także reportaż o ofiarach znęcania się, pacjentach szpitala psychiatrycznego ze Starogardu Szczecińskiego.


Ferdinand von Schirach „Przestępstwo”

Kultowy już autor, również chętnie czytany w Pokoju. Niemiecki prawnik, który w swoich krótkich opowiadaniach przedstawia naprawdę intrygujące historie z sali sądowej. Bohaterami jedenastu krótkich, precyzyjnych opowiadań są zabójcy, dilerzy, prostytutki i szaleńcy. Kryminalne historie mają formę przypowieści traktujących o kondycji ludzkiej, o cienkiej granicy między wielkością a upadkiem, o względności takich pojęć jak: wina, kara i przestępstwo.

Daniel Keyes „Człowiek o 24 twarzach”  

Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa?

Łukasz Wroński „Seryjni i wielokrotni mordercy” 

Coś dla tych którzy podobnie jak Pokój (a przynajmniej jego część) lubią zagadnienia dotyczące profilowania kryminalnego.

Włodzimierz Spasowicz „Śmierć w rzece kura”

Mowy sądowe W.Spasowicza, sportretowanego w powieści F. Dostojewskiego, nic więcej nie trzeba dodawać.

Jacek Dubois „Nieład. Czyli iluzje sprawiedliwości”

Recenzja już wkrótce w Pokoju! Kilka razy zapowiadana, ale tym razem – na serio już wkrótce :)

Kwintylion „ Kształcenie mówcy”

Nauka retoryki jest wszak istotna dla każdego prawnika.

 Tadeusz Cyprian, J. Sawicki „Głos ma prokurator”

Jedna z ulubionych pokojowych, mowy obrończe w procesach po II WW, interesujące zagadnienia z zakresu jurysdykcji międzynarodowej.

Przemysław Semczuk „Wampir z Zagłębia”

Postaci Wampira nie trzeba nikomu przedstawiać, a i sama książka – GENIALNA.

Kazimierz Kummer „Opowiadania i słuchowiska. Klatka”

Tom prozy Kazimierza Kummera Opowiadania i słuchowiska. Klatka zawiera wznowienie powieści oraz 11 opowiadań z 1972 r.

Bogusław Sygit „Kto zabija człowieka”

Najgłośniejsze procesy powojennej polski.

Wiesław Łuka „Nie oświadczam się”

Książka Wiesława Łuki “Nie oświadczam się” to reporterskie studium zła: przenikliwie zdokumentowane i świetnie napisane. Lektura, po której trudno zasnąć, a jeszcze trudniej uwierzyć, że to, co w książce opisano zdarzyło się całkiem niedawno, a nie w barbarzyńskich czasach. Zdecydowanie polecamy!

Lee  Harper „Zabić Drozda”

Kultowa książka i kultowy film.

Andrzej A.Dobrzyński „Ze wspomnień prokuratora”

Klasyka!! Niestety dostępna na Allegro lub w antykwariatach.

[AP]

–> lista cz 2. tu

–> lista cz. 3. tu

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT