Uprzejmość, apl. adw. Paweł Kwiatkowski

Im większy człowiek, tym większa uprzejmość  –  Alfred Tennyson

Dlaczego ten cytat? Kodeks etyki adwokackiej zawiera zasadę w § 31 1., zgodnie z którą adwokat powinien przestrzegać w stosunku do kolegów zasad uprzejmości, lojalności i koleżeństwa. No właśnie czy w stosunku wyłącznie do kolegów ? Zapewne nie tylko. No właśnie, dlatego poruszam ten temat bo zastępując swojego patrona w sprawach, które prowadzi nie raz spotkałem się z nieuprzejmym zachowaniem pełnomocników/ obrońców wobec innych uczestników postępowania.

Uważam, że w sztuce bycia przekonywującym dla sądu istotne jest aby adwokat był lubiany. Nie jest to oczywiście zawsze możliwe. Jednakże, gdy to jest możliwe adwokat będąc sympatyczny może łatwiej dotrzeć do sądu. Każdy woli sympatycznych ludzi. Bycie uprzejmym a tym samym lubianym przez przeciwnika pozwala lepiej zaplanować rozprawę, ustrzec się zaskoczenia z strony przeciwnika albo nawet uzyskać od niego zgodę na przeprowadzenie pewnych dowodów. Zacytuje w tym miejscu książkę, która reklamowana jest jako: „Krótki traktat o tym, jak być naprawdę dobrym w sądzie – Adwokat Diabła” Lain Morley’a w tłumaczeniu Piotra Staronia: „Jako regułę można przyjąć, że lepiej postępować z Twoim oponentem w taki sposób, w jakiś byś chciał, aby on postępował z Tobą“.

Dlaczego (…)?

Odpowiedź jest prosta. Jako adwokaci spędzamy swoje życie zawodowe wspólnie. Klienci przychodzą, raz czy dwa. My trafiamy na siebie ciągle. To zawodowe samobójstwo, gdy masz reputację nieuprzejmej osoby. Reputacja szybko się rozchodzi. Prawnicy uwielbiają plotkować. Przyjdzie czas, że gdy spotkamy nowego adwokata, zobaczymy jak zmruży oczy i z niedającym się wytłumaczyć powodów odmówi współpracy. Przykre, że już o nas słyszał. Proszę nie myl tego z sprzedawaniem swojego klienta, aby pozostać przyjacielem prawnika. Twoje powinności wobec klienta są najważniejsze, ale pamiętaj, to musi być zgodne z regułami.

Na koniec może warto zaznaczyć, że w bycie uprzejmym nie powinno być motywowane wyłącznie tym że jest to skuteczne dla „Adwokata diabła”, lecz po prostu dlatego że cytując klasyka: Jak nie wiesz jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie. Tak po prostu wypada. PRAWO HONOR OJCZYZNA.

 

Apl. adw. Paweł Kwiatkowski

asdsad

Share Post
Written by

aplikant adwokacki na ostatniej prostej, przed egzaminem, dużo ogląda i czyta oraz chętnie o tym pisze

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.