Irlandczyk podawał się za skrzata i w zamian za garnek złota ukryty na końcu tęczy nakłaniał kobiety do seksu? adw. Joanna Parafianowicz

Mierzący 100 cm wzrostu 29-letni Irlandczyk Connor Byrne podając się za skrzata miał dopuścić się wykorzystania seksualnego co najmniej 26 kobiet w zamian za obietnicę garnca złota ukrytego na końcu tęczy. Pokrzywdzone podczas zeznań płakały, przy czym część z nich na wieść, że krasnoludki nie istnieją.

Obok tej historii nie sposób przejść obojętnie, a hasło “leprechaun accused” (oskarżony krasnoludek”) odnotowało w Google ponad 2,5 mln rekordów. Rzecz w tym, że mówimy o wiadomości, która jest fejkiem. Dlaczego, choć mamy niemal nieograniczony dostęp do wiedzy, z taką łatwością ulegamy nieprawdzie?

Z opublikowanych w 2018 r. (Sience) badań analizujących obieg informacji na Twitterze wynika, że fake newsy rozprzestrzeniały się średnio 6-krotnie szybciej niż prawdziwe. Wpływ na to ma:

  • łatwość współdzielenia treści w social media
  • tworzenie fake newsów w taki sposób, aby wywoływały silne emocje i skłaniały do ich wyrażania, dzięki czemu stają się viralami
  • algorytmy social media faworyzują treści wywołujące zaangażowanie użytkowników (komentarze, szery, polubienia)
  • brak weryfikacji publikowanych treści.

Choć historia skłonnego do przemocy seksualnej skrzata powinna budzić uzasadnione wątpliwości czytelników z pewnością nieliczne osoby podjęły wysiłek sprawdzenia źródła tych informacji przed jej dalszym udostępnieniem i puszczeniem w świat. Tymczasem krytyczne myślenie i weryfikacja danych, choć powszechnie niedoceniane, mają naprawdę kolosalną przyszłość!

Adw. Joanna Parafianowicz

 

p.s. tekst ma 1475 znaki ze spacjami i jest moją odpowiedzią na zaproszenie do współpracy skierowane do osób zainteresowanych publikowaniem krótkich niusowych form w Pokoju Adwokackim. Tekst miał mieć do 1 500 znaków i bazować na zaproponowanej treści (poniżej).

 

Jeśli interesuje Cię przygoda z pisaniem, chcesz się go nauczyć lub podszlifować, posiadasz umiejętność krytycznego myślenia o otaczającej rzeczywistości i potrafisz ją syntetycznie opisywać, wyślij próbkę swojego tekstu na adres nasz@pokojadwokacki.pl i zobaczymy, co da się z tym fantem zrobić.

 

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT