Helsińska Policja walczy z internetową mową nienawiści

W marcu 2017 r. w helsińskiej Policji powstał wydział, którego jedynym zadaniem jest walka z mową nienawiści, do której dochodzi w internecie. Na brak pracy policjanci jak dotąd nie narzekają – zbadano ponad 50 przypadków, a jedna piąta z nich została przekazana do prokuratury celem postawienia zarzutów.

W większości przypadków hejt był związany z nawoływaniem do przemocy wobec muzułmanów i imigrantów. Pozostałe dotyczyły podejrzeń o zniesławienie, obrazy uczuć religijnych i gróźb karalnych. Jonna Turunen z policji w Helsinkach mówi, że badane sytuacje miały miejsce głownie na Facebook’u, YouTube.

Wśród osób podejrzanych są zarówno kobiety jak i mężczyźni z całej Finlandii i dlatego jednostka helsińska zwróciła się do innych służb policyjnych o udzielenie pomocy w przeprowadzeniu czynności dotyczących podejrzanych spoza Helsinek.

Policjanci badają poszczególne przypadki na sygnałów płynących od internautów. Zawiadomienia można składać za pośrednictwem swojej strony internetowej. Jej celem jest zapobieganie, odkrywanie i zbadanie wszystkich przykładów nienawiści online, które mogłyby zostać ścigane.

“Nie jest możliwe oszacowanie, jak szeroko rozpowszechniona jest mowa nienawiści, ale na pewno też w przyszłości będzie mnóstwo spraw”, powiedziała Turunen.

 

 

Źródło: UUTISET

Share Post
No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.