Elity, adw. Joanna Parafianowicz

„Każdy sam ustala, co jest dla niego najważniejsze. Ja nie potrafiłabym zrezygnować z rodziny na rzecz kariery”

…powiedziała Anna Czartoryska-Niemczycka w wywiadzie udzielonym w 2014 r. magazynowi Gala.

Inspirujące.

Inspirujące jednak nie do tego, aby poprzestać na pochwale dla autorki cytatu za wyznawane przez nią wartości rodzinne, lecz – by zastanowić się nad tym, kto w Polsce może sobie pozwolić na takie rozważania. Przeciętna Polka? Niekoniecznie.

Przeciętna Polka zastanawia się co miesiąc, czy z pensji jej i partnera starczy na wyżywienie rodziny, opłacenie czynszu i zaciągniętego na niemal długość życia kredytu we frankach szwajcarskich, którego łączna kwota, wbrew rozsądkowi, jedynie wzrasta. Polka zastanawia się, czy uda się odłożyć pieniądze na zieloną szkołę syna, czy będzie z czego kupić leki na cukrzycę, czy nie przeoczy wyznaczonego z półrocznym wyprzedzeniem terminu operacji kolana, refundowanej z NFZ, bo rzecz oczywista – na pokrycie kosztów prywatnie przeprowadzonego zabiegu środków – brak.

Przeciętna Polka staje przed różnymi dylematami, ale z pewnością jedynie nielicznym i nieprzeciętnym przyjdzie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy postawić na dom, czy na pracę.

Bez pracy bowiem nie będzie domu.

Doprawdy, nie chcąc silić się na uwagi, które mogłyby być odebrane jako złośliwe wobec autorki cytatu, sprowadzające się do tego, że zestawienie dwóch noszonych przez nią nazwisk samo z siebie mogłoby być odebrane jako wybranie kariery, jaką w tym wypadku jest rodzina oraz nie kwestionując w żadnej mierze osiągnięć artystycznych aktorki i pracy, którą zapewne wkłada w to, czym się na co dzień zajmuje, stwierdzić muszę jedno:

tzw. elity zdają się funkcjonować w swobodnym związku z realiami, w jakich żyją czytelnicy magazynów, którym udzielają wywiadów.

Niestety my, adwokaci z dużych miast także niekiedy popełniamy ten błąd – ze składek kolegów urządzamy wystawne kolacje, refundujemy koszty dojazdów na posiedzenia naczelnych władz, wypłacamy diety, których pozazdrościć mogliby, nie tyle przeciętni Polacy, lecz przeciętni – adwokaci, płacimy za nie przynoszące większych efektów działania PR’owe. Dość daleko jesteśmy od tego, czym żyją ludzie…

Adwokat Joanna Parafianowicz

Share Post
Written by

Warszawski adwokat i Pokój Adwokacki w jednym.

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.