Być jak Robert Schuman, adw. Joanna Parafianowicz

fullsizerenderGdy świat przeżywał koszmar drugiej wojny światowej, Robert Schuman tworzył podwaliny Unii Europejskiej, zgodnie z przekonaniem, że ludzi należy do siebie zbliżać, a nie sobie wzajemnie przeciwstawiać oraz mając świadomość, że godność stanowiąca fundament praw i wolności, jest przynależna każdemu człowiekowi, niezależnie od jego pochodzenia, wyznania, kulturowej lub etnicznej przynależności oraz światopoglądu.

Godność człowieka, jest początkiem i końcem wszystkiego oraz źródłem praw i obowiązków. Moim obowiązkiem, wobec braku możliwości sprawczych, jest przynajmniej zabrać głos.

Na naszych oczach cierpi ludność cywilna w Aleppo, a wraz z nią uszczerbku doznaje godność człowieka, o ile nie – całego człowieczeństwa – za każdym razem, gdy śmierć od bomb lub ostrzałów ponosi dziecko, kobieta lub mężczyzna i zarazem człowiek nie zaangażowany w konflikt zbrojny.

Jest we mnie głęboki sprzeciw. Wobec braku poszanowania godności mieszkańców Aleppo, wobec bierności państw mogących realnie wpływać na rzeczywistość, wobec braku lub nie dość głośnego stanowiska instytucji, z których głosem należałoby się liczyć.

Jest we mnie jednak także nadzieja – nadzieja na to, że w zdjęciach z bombardowań, w twarzach uchodźców przez wielu podejrzewanych o udział w roszadach wojennych, w relacjach syryjskich aktywistów dostrzeżemy człowieka, któremu po prostu należy pomóc. Jest we mnie też nadzieja na to, że w tym straszliwym czasie dostrzeżemy w sobie przekorną chęć bycia jak Robert Schuman, człowiek który rozumiał wyższość łączenia nad antagonizowaniem.

Zachęcam do finansowego wspierania Syryjczyków i przekazywania wpłat na konto Polskiej Akcji Humanitarnej: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem “SOS Syria” Numer IBAN : PL91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 SWIFT: BPHKPLPK

Adwokat Joanna Parafianowicz

Share Post
Written by

Warszawski adwokat i Pokój Adwokacki w jednym.

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.