Zapowiedź nowych ulg podatkowych dla twórców

Wicepremier Piotr Gliński zapowiada nowe rozwiązania dotyczące ulg podatkowych dla twórców i prace nad projektem dotyczącym zachęt dla produkcji audiowizualnej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński poinformował, iż nowe rozwiązania dotyczące ulg podatkowych dla twórców, w zakresie tak zwanego podatku Tuska, zostaną przedstawione jeszcze w tym roku. Podatek ten wprowadził limit kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Obecnie 50-proc. koszty przysługują do przychodów 85 tys. zł. Maksymalny odpis może wynosić 42 tys. zł. 

Wicepremier wskazał, że propozycja będzie projektem autorskim ministerstwa finansów, jednocześnie dodając, że zgodnie z rządowymi założeniami pełna ulga wróci od 2019 roku.

“Być może uda nam się coś na 2018 rok już przygotować, (…) w ograniczonym zakresie, bo to są zawsze koszty budżetowe” powiedział wicepremier.

Wicepremier dodatkowo poinformował, że resort zajmuje się również projektem dotyczącym zachęt dla produkcji audiowizualnej.

“Tu chodzi głównie o produkcję filmową, żeby polski rynek filmowy się rozwijał. Tutaj decyzja jest w zasadzie podjęta już, chociaż to wymaga zaangażowania finansowego, budżetowego o przyjęciu ustawy o zachętach dla produkcji audiowizualnej i ustanowienia funduszu takich zachęt audiowizualnych” powiedział Piotr Gliński, dodając, że:
“Chodzi o zwrot kosztów kwalifikowanych przy produkcji, więc na to musi być odpowiedni fundusz. To się oczywiście w dłuższej perspektywie czasowej gospodarczo opłaca, także fiskusowi. Przypominam, że zwrot jest mniej więcej podwójny. Jeżeli zainwestowalibyśmy 100 mln zł w Fundusz Zachęt Audiowizualnych, z którego to funduszu zwracalibyśmy 25 proc. kosztów kwalifikowanych produkcji. Przy odpowiednich kryteriach, które te produkcje miałyby spełniać, to mniej więcej dla fiskusa jest podwójny zwrot później z podatków, z VAT itd.”.

Wicepremier podkreślił, że na świecie kwestia ta jest rozwiązywana różnie, ale prawie we wszystkich krajach europejskich została już rozwiązana.

“W Polsce nie, dlatego my przegrywamy konkurencję, jeżeli chodzi o produkcję, zwłaszcza kooperacje międzynarodowe, z innymi krajami ościennymi i chcemy to zmienić. To także mogłoby obejmować producentów gier komputerowych” wyjaśnił wicepremier.

Obecnie projekt ustawy znajduje się w konsultacjach.

[FK]

Share Post
No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.