Bydgoska premiera filmu „Kobiety Adwokatury”

W czwartek, 6 października br., w bydgoskim kinie Orzeł  odbyła się premiera filmu w reżyserii Remigiusza Zawadzkiego pt. „Kobiety Adwokatury”.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście m.in. Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy, Maria Wasiak, przedstawiciel Pracodawców Pomorza i Kujaw, Hanna Wygocka, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marzena Matowska, dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Karolina Leśnik, SSR Bartosz Jankowski i prof. nadz. KPSW, dr hab. Janusz Kutta.

W premierze wzięło także udział 6 bohaterek filmu: adw. Justyna Mazur, Dziekan ORA Bydgoszcz, adw. Mirosława Pietkiewicz (Olsztyn), adw. Ewa Krasowska (Łomża), adw. Elżbieta Nowak (Koszalin), adw. Izabela Kosierb (Bydgoszcz) i apl. adw. Weronika Erdmann (Bydgoszcz).

Uroczystość otworzyła w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy adw. Ewa Czerska, która przywitała gości i powiedziała:

Jako adwokat mam nadzieję, że ten film będzie przełamywał stereotypowe myślenie o adwokaturze, o nas o adwokatach, a z pewnością będzie pokazywał kobiecą twarz adwokatury.

Następnie zabrał głos Remigiusz Zawadzki, reżyser filmu, Prezes Fundacji Art.-House, który podziękował gospodarzowi spotkania dyrektor MCK, Kinu Orzeł, współtwórcom filmu, a w szczególności pomysłodawczyniom projektu adw. Justynie Mazur i adw. Ewie Czerskiej za długie rozmowy i inspiracje.

Następnie reżyser zaprosił na scenę obecne na sali bohaterki i skierował podziękowania do nich:

Chciałbym podziękować wszystkim 12 paniom, które zechciały wystąpić w tym filmie i z którymi miałem przyjemność przeprowadzić te rozmowy. Wszystkie te spotkania były dla mnie szczególne. Bardzo dużo się dowiedziałem.

Po pokazie filmu publiczność wraz z zaproszonymi gośćmi miała możliwość wymienić się wrażeniami przy lampce wina.

Pokaz w kinie Orzeł był pierwszym otwartym dla szerokiej publiczności. Do końca roku widzowie także z innych miast będą mieli okazję zobaczyć film.  „Kobiety Adwokatury” zaprezentowane zostaną bowiem na festiwalach i specjalnych pokazach m.in. w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.

W filmie dokumentalnym Remigiusza Zawadzkiego „Kobiety Adwokatury“ wzięło udział 12 adwokatek z całej Polski, które opowiedziały czym jest odwaga i niezależność adwokacka, jak rozumieją swoje posłannictwo, z jakimi zmagają się rozterkami, jak udaje im się łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, dlaczego wybrały ten wymagający zawód. Najstarsza z bohaterek praktykuje w zawodzie od 60 lat, najmłodsza dopiero do zawodu wstępuje. W ich kancelariach negocjuje się międzynarodowe kontrakty, ratuje ludzi przed wypchnieciem poza nawias życia społecznego, prowadzi niewielkie sprawy spadkowe i rozwiązuje kryzysy rodzinne, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i empatii kobiet-adwokatek znaleźć można pomoc. Filmowa opowieść o kobietach adwokatury to przede wszystkim opowieść o zawodowej pasji. Film powstał na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej oraz we współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w Bydgoszczy. Zrealizowała go Fundacja Art-House. Film po raz pierwszy zaprezentowany został w trakcie czerwcowych obchodów 65-lecia Bydgoskiej Izby Adwokackiej.

Autor zdjęć: Dariusz Gackowski (dzięki uprzejmości Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy)

dsc_4042-kopiowaniedsc_3899-kopiowaniedsc_3918-kopiowanie

dsc_3918-kopiowanie

dsc_4031-kopiowanie

dsc_3970-kopiowanie dsc_3959-kopiowanie

dsc_3878-kopiowanie
dsc_3934-kopiowanie

dsc_3928-kopiowanie dsc_3878-kopiowanie
dsc_3892-kopiowanie

dsc_3882-kopiowanie dsc_4066-kopiowanie

dsc_4060-kopiowanie dsc_4050-kopiowanie
dsc_3899-kopiowaniedsc_4010-kopiowanie dsc_3982-kopiowanie dsc_3964-kopiowanie

Share Post
No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.