Ktoś powie “ooot zwykła powinność”, ktoś inny “to jego obowiązek”. My powiemy tak: Bohater.

Przedstawiamy Państwu wywiad z Policjantem Łukaszem Górką.

Czy pana zdaniem prawa zwierząt w Polsce są przestrzegane?

„Prawa Zwierząt” brzmi dumnie , patetycznie, pała optymizmem. Patrząc jednak na realia, które szczególnie dotyczą Polskich wsi , gdzie proceder krzywdzenia zwierząt jest statystycznie najczęściej, widzimy że to wyłącznie teoria. Zwierzęta traktowane są często w sposób przedmiotowy, nieludzki , często jako dodatek do budy i łańcucha . W przypadku wielu psów wydeptany piasek w promieniu 3 metrów od budy to cały ich świat , smutny i bezlitosny. Ile razy słyszeliśmy już o przypadkach gdy konie padały na szlakach turystycznych , o kotach do których strzelano z wiatrówki…nawet w momencie gdy o tym pisze dopada mnie złość i poczucie niesprawiedliwości.

Jak często w codziennej pracy i w życiu spotyka się pan z przypadkami niewłaściwego traktowania zwierząt?

W codziennej pracy często stykam się ze złem w różnych formach i odcieniach, zazwyczaj dotyczy ono ludzi i złych intencji w nich skierowanych. Interwencje z przypadkami bestialskiego traktowania zwierząt, na szczęście zdarzały się stosunkowo sporadycznie, w stosunku do innych zdarzeń. Nie mniej jednak, nawet w niewielkim odsetku, nie powinny mieć miejsca.

Co pana zdaniem, należałoby robić, aby uwrażliwiać ludzi na los zwierząt i czy w ogóle jest taka potrzeba?

Moja historia dotyczy Barrego , wyjątkowego psa, którego wola życia pozwoliła mu przetrwać piekło które zgotował mu jego własny Pan. Na szczęście spotkał na swojej drodze ludzi którzy potrafili odseparować go od obojętności i bólu. Jednak co z innymi zwierzętami? Z przypadkami w których pomoc przyszła za późno, lub nie przyszła w ogóle. Apeluje do wszystkich, jeżeli zauważycie ze okoliczności mogą nawet w pośredni sposób zagrozić życiu lub zdrowiu zwierzęcia, działajcie. Jeżeli obawiacie się reakcji potencjalnego oprawcy, takie służby jak policja i straż miejska, będą dążyć do zapobiegnięcia popełnieniu przestępstwa, a następnie do zatrzymania sprawcy . Zwierzęta mają tylko nas, tylko na ludzkiej pomocy mogą polegać.

Informacja o Barym, a ściślej – o pomocy, którą otrzymał zebrała na naszym fanpage’u morze lajków i serduszek. Czy chciałby pan przekazać coś naszym czytelnikom?

Barry obecnie znajduje się w schronisku na kuracji antybiotykowej, w zadziwiającym tempie dochodzi do siebie. Cieszy mnie fakt że reaguje na moja obecność w sposób niezwykle radosny i entuzjastyczny. Gdy siedziałem nad świeżo rozkopanym dołem, mimo że na co dzień wymaga się ode mnie abym budził respekt, musiałem hamować swoje emocje aby nie rozryczeć się jak niemowlak. Zawsze wychodziłem z założenia że pies to jedyny zwierzak na świecie który kocha bardziej Ciebie niż siebie. Mówią że zwierzęta są nieme , jednak gdy Barry zamerdał na widok swojego pana ogonem , dał jasny przekaz „Zraniłeś mnie, ale nadal Cie Kocham”. Dziękuję wszystkim za pozytywne słowa i serca : ).

Na zdjęciu Łukasz Górka z Narzeczoną Eweliną.

WP_20140801_15_52_10_Pro__highres

ps. Okazaliście morze serc. Postanowiliśmy to przekuć w coś ekstra. Jesteśmy w fazie organizacji zbiórki karmy dla Barryego. O szczegółach –  wkrótce.

Share Post
Written by

Adwokot, to adwokot

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.