Anatomia, apl. adw. Paweł Kwiatkowski

Oglądając film z 1959 roku o tytule Anatomia Morderstwa (o którym jeszcze tutaj napiszę w późniejszym czasie), pojawia się postać adwokata Paula Bieglera, grana przez rewelacyjnego aktora Jamesa Stewarta.  Zastanowiłem się wtenczas jaka była by reakcja amerykańskiego adwokata odwiedzającego polski sąd w roku 2015. Załóżmy, że byłby to sąd za którego stołem siedzi pięciu sędziów. Jakie miałby pytania, jakie miały refleksje obserwując naszą rzeczywistość?

Jego pierwsze pytanie – po co tylu sędziów do jednej sprawy?

Odpowiedzielibyśmy zgodnie z prawdą, że to dwóch sędziów zawodowych i trzech ławników.

Czy na stole w postaci ogromnych ksiąg to wasze kodeksy?  – zapytałby Paul

Nie, to akta danej sprawy zawierające: dowody, protokoły, pisma no i akt oskarżenia – trzeba by było odpowiedzieć przyjacielowi po fachu z Stanów.

Ale jak kto? – oburzyłby się Paul, sędziowie przeczytali sprawozdanie z sprawy, zanim się zaczął w ogóle proces?

Na to pytanie odpowiedź musiała być jedna: przeczytał jeden sędzia

Paul: pierwsze, o co bym wnosił w tej sprawie, to o odsunięcie wszystkich sędziów!  Jak to możliwe,  że dopuszcza się do tego, aby sędziowie wyrabiali sobie zdaniem przed podjęciem jakiekolwiek czynności procesowej? To powoduje, że przestają oni być bezstronni a zaczynają być źle nastawieni do oskarżonego!!! – grzmiałby z burzenia Paul

Paul musiałby być poinformowany, że w polskich sądach, strony postępowania nie mają również wpływu na skład sędziów oraz ławników, co zapewne by go zaskoczyło, bo było by odmienne od wyboru ławników przez strony postępowania w sądzie amerykańskim.

A dlaczego ławnicy siedzą razem z sędziami?  Bo wydają  razem wyrok w głosowaniu – pada z naszej strony odpowiedź.

Jak to? Zawodowi sędziowie wydają wyrok razem z ławnikami? Przecież to nie możliwe, aby nie prawnik sprzeciwił się zawodowemu sędziemu! A ten jedyny który przeczyta akta, przekona innych do swojego zdania!

Co jeszcze Waszym zdaniem mogło by zaskoczyć Paula w naszej rzeczywistości sądowej?

apl. adw. Paweł Kwiatkowski

asdsad

Share Post
Written by

aplikant adwokacki na ostatniej prostej, przed egzaminem, dużo ogląda i czyta oraz chętnie o tym pisze

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.