Szybko zmieniająca się rzeczywistość powoduje, że jesteśmy jako ludzie stawiani przed dylematem, czy chcemy dopasować się do otaczającego nas świata, czy zamkniemy się i zostaniemy w wygodnym i znanym dobrze otoczeniu. Uwaga natury ogólnej dotyczy również adwokatów, którzy od pewnego już czasu stoją przed dylematem, czy trzymać się mocno schematów i standardów utrwalanych przez dziesięciolecia, czy spróbować wyjść naprzeciw problemom dnia codziennego oraz potrzebom samych adwokatów i społeczeństwa. Odpowiedź wydaje się prosta, choć nie oczywista, ale strach przed zmianami bywa silniejszy. Dlatego jako grupa młodych adwokatów z obszaru Dolnego Śląska wychodzimy z propozycją wprowadzenia dla naszego wspólnego dobra, jako środowiska stopniowych zmian w modelu funkcjonowania samorządu adwokackiego.
W tym celu proponujemy m.in. następujące rozwiązania:
- Wprowadzenie transparentności w przydzielaniu spraw z urzędu poprzez stworzenie listy z której w kolejności byłyby przydzielane sprawy tak, aby powstał sprawiedliwy system podziału tychże spraw.
- W oparciu o system informatyczny stworzenie narzędzia za pomocą, którego ORA Wrocław będzie mogła gromadzić informacje na temat wszelkich przetargów dotyczących obsług prawnych na terenie Dolnego Śląska – celem wsparcia adwokatów naszej Izby.
- Intensywna polityka pozyskiwania klientów przez radców prawnych poprzez liberalizację reklamy zawodowej powinna stanowić również powód do wzmożonej dyskusji dotyczącej sposobów zwiększenia konkurencyjności nas jako adwokatów po to, aby w przyszłości uniknąć problemu braku klientów.
- Wprowadzenie zmian w systemie szkolenia adwokatów i aplikantów adwokackich poprzez położenie również nacisku na rozwój umiejętności pozaprawnych takich jak przykładowo prowadzenia negocjacji, autoprezentacja, rozwiązywania konfliktów etc.
- Budowanie zaufania oraz rozpowszechnianie renomy adwokatury wśród obywateli poprzez komunikację za pomocą internetu, utrwalanie i rozpowszechniania pozytywnej opinii o zawodzie adwokata.
- Organizacja dni otwartych porad prawnych cyklicznie, a nie raz do roku.
- Utworzenie stanowiska (rzecznik) w ORA Wrocław w zakresie składania skarg na sposób działania organów ścigania np. naruszenia prawa do obrony i podejmowanie interwencji przez ORA.
- Stworzenie kompletnego systemu informatycznego w celu uporządkowania informacji o posiadanych sprawach z urzędu, powiadomień z ORA, stanu zaległości itp.
Powyższe postulaty mają charakter przykładowy i w naszej ocenie stanowią punkt wyjścia do dalszej dyskusji.
Naszą motywacją jest ewolucja a nie rewolucja. Uszanowanie zasad i wartości adwokatury powinno zmierzać do budowania silnego i zjednoczonego środowiska, bo stagnacja i brak perspektyw będzie hamulcem dla dalszego rozwoju. Zachęcamy kolegów i koleżanki do wymiany poglądów oraz przedstawienie własnych pomysłów na temat kierunku zmian na naszej stronie na facebook’u – Młodzi Adwokaci Dolnego Śląska.
adw. Rajmund Kietliński,
adw. Jakub Orłowski
adw. Marcin Trzeciak
No comments
Sorry, the comment form is closed at this time.