Lista lektur na wakacje, cz. 2.

Zebraliśmy dla Czytelników listę książek – wraz z krótkim opisem – które, naszym zdaniem, warto przeczytać w te lub w kolejne wakacje. Ostrzegamy jednak, że jesteśmy bardzo tendencyjni, a podana kolejność – jest bardzo przypadkowa :) Zapraszamy na kolejną już część naszego zestawienia lektur obowiązkowych i tych mniej obowiązkowych.

Aniela Steinsbengowa – Widziane z ławy obrończej

Widziane z ławy obrończej to unikalny zapis i analiza procesów z okresu stalinowskiego wymierzonych przeciw wybitnym postaciom Polski Podziemnej. Steinsbergowa od 1954 r. jako adwokat prowadziła sprawy rehabilitacyjne, między innymi Kazimierza Moczarskiego. To trzeba przeczytać.

Aleksander Mogilnicki – Wspomnienia adwokata i sędziego

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przy współpracy z Wolters Kluwer S.A. postanowiło przypomnieć i przybliżyć osobę Aleksandra Mogilnickiego, niezwykłego prawnika, humanisty i obywatela, uczonego i profesora kilku wyższych uczelni, znaczącego pedagoga, edytora i publicysty prawniczego, członka licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych – a przede wszystkim wybitnego sędziego i kodyfikatora oraz znakomitego adwokata i obrońcy.

Dana Kollman – Nie bierz do ust ręki umarlaka

Pokój jest prawdziwym kryminalistycznym „świrem” dlatego uwielbia wszystkie historie związane z tą materią. Tutaj mamy świetnie opowiedziane co faktycznie dzieje się za żółtą policyjną taśmą, czasem historie przerażajace, czasem wywołujące łzy ze śmiechu.

Janusz Leon Wiśniewski – I odpuść nam nasze winy

Kolejna książka z polecanej już przez nas serii na f/aktach. Tym razem historia zabójstwa popularnego i uwielbianego muzyka, Andrzeja Zauchy (którego Pokój jest wielkim wielbicielem – dowodzi tego fakt, iż przy odśpiewywaniu piosenki “Jak na lotni” – Pokój nie zauważył, że pali mu się silnik; wcielenie się w rolę obrońcy zabójcy piosenkarza było także przedmiotem pierwszego etapu konkursu krasomówczego, ukończonego z wyśmienitym rezultatem).

Leopold Tyrmand – Zły – Nikomu chyba nie musimy przedstawiać?

Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u

Małgorzata Ronc, Joanna Podgórska – Prokurator. Kobieta która nie bała się morderców 

Kulisy słynnych śledztw. Jak domyśliła się, że znaleziona w rzece czaszka to dowód w nierozwiązanym śledztwie? W jaki sposób zdobywała zaufanie informatorów? Jak przekonała seryjnego mordercę do ujawnienia nieznanej milicji zbrodni? Historia ciekawa, wciągająca, ale momentami ocierająca się o opowiastkę z kategorii, “tylko ja jedna w całej historii PRL’u, choć byłam w partii,  ominęłam indoktrynację i tylko w moim wypadku fakt przynależności do PZPR nie miał wpływu na awansowanie”. Momentami, trudno uwierzyć.

Artur Górski – Po prostu zabijałem

Książka Artura Górskiego – autora bestsellerowej serii “Masa o polskiej mafii” – pokazuje, jak łatwo wkroczyć na drogę zbrodni i przyzwyczaić się do tego, co teoretycznie niewyobrażalne dla większości z nas: do zabijania. 

[AP]

 

–> lista cz. 1. tu

–> lista cz 3. tu

Share Post
No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.