Usługi prawnicze za grosze

Jeden z Czytelników podesłał nam do przeczytania opublikowany w portalu Inn Poland tekst zachęcający przedsiębiorców do korzystania z usług prawników. Artykuł, którego autora niestety nie dane nam jest poznać wywody swe rozpoczął od stwierdzenia, że “etatowy prawnik na utrzymaniu niewielkiego przedsiębiorstwa to utopia”. W kolejnych zdaniach zachęca wprawdzie do tego, aby przedsiębiorcy nie rezygnowali z konsultacji, bowiem “niezależnie bowiem od rodzaju prowadzonej działalności, z problemami natury prawnej, prędzej czy później, przyjdzie nam się zmierzyć”. Konstatacja skądinąd słuszna.

Z zaciekawieniem czytaliśmy zatem dalej.

Zdanie “przed specjalistyczną konsultacją przedsiębiorcy bronią się zwykle przywołując brak zaufania do prawników lub wysokie koszty tego typu konsultacji” wywołało wprawdzie nieco szybsze bicie serca i potrzebę zawnioskowania o zobowiązanie autora do wykazania na jakich badaniach, opracowanych przez którą instytucję, łaskaw był się opierać, ale kolejne stwierdzenie nieco uśpiło czujność: “na starcie nowego przedsięwzięcia biznesowego warto jednak zastanowić się, czy w ogólnym rozrachunku drożej niż usługa prawnika, nie będą nas kosztować tego typu uprzedzenia”.

Dobrze, czyli prawnik to nie jest samo zuooo. Pulsująca przez chwilę na czerwono lampka znowu nieco przygasła.

Na chwilę jednakże: (…) rynek usług prawniczych oferuje obecnie znacznie więcej, niż tylko klasyczne konsultacje w stacjonarnych kancelariach. Coraz większą część rynku stanowią usługi świadczone zdalnie – przez telefon lub drogą mailową. Eliminacja kosztów związanych z prowadzeniem biura sprawia, że cena tego typu usług jest znacznie niższa. Jeszcze tańszym rozwiązaniem są porady zdalne świadczone na zasadach abonamentu. W ramach stałej miesięcznej opłaty otrzymujemy prawną ochronę w postaci określonej liczby porad w miesiącu czy roku. O wygodzie i skuteczności tego typu rozwiązań może świadczyć ich popularność na tynku amerykańskim – w USA z abonamentów prawnych korzysta około 115 mln osób. W Polsce z usług tego typu mogą skorzystać biznesowi klienci sieci Plus w ramach pakietu Ja + Firma (tu aktywny link do oferty). Ta konkretna oferta partnera sieci Plus uprawnia nas do jednej telefonicznej porady miesięcznie, a niewykorzystana konsultacja przechodzi na 1 kolejny okres rozliczeniowy. Dodatkowo, przysługuje nam opracowanie 1 dokumentu raz na 6 miesięcy np. umowy, pisma urzędowego, pisma procesowego. Cena usługi, do której przypisany jest pakiet to 11,90 zł (14,64 zł z VAT) za miesiąc.

Okej, czyli nie ma sensu czytać dalej, scrollowanie powinno wystarczyć…

O! Tak oto naszym oczom ukazuje się końcówka tekstu, która zdaje się przesądzać o jego obiektywnej treści.

Wykonywanie zawodu zaufania publicznego, z którym wiąże się bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy to nie to samo, co usługa telefoniczna. Choćby na końcu kabla siedział bowiem adwokat lub radca prawny, nie jest on w stanie podjąć takich działań, które pozwoliłyby na zapewnienie bezpieczeństwa przesyłu informacji oraz kompletności porady prawnej podanej choćby w najczytelniejszej formie, ale bez możliwości rzetelnego przejrzenia dokumentów i zapoznania się z całokształtem sprawy. Jeśli jesteście Państwo odmiennego zdania, sugerujemy zafundowanie sobie borowania zębów, na podstawie rozmowy z lekarzem stomatologiem. I życzymy zdrowia.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT