snapchat
menu
Szukaj

Studenci: Antyporadnik, Dobrawa Kozłowska

Antyporadnik, czyli jak skutecznie zepsuć sobie i innym studia prawnicze

Zaczyna się zazwyczaj podobnie. Twoje wysiłki w czasie liceum opłaciły się, dostałeś się na upragnione prawo. Rodzice pieją z dumy a ciotki i wujkowie mdleją z zachwytu, wyobrażając już sobie ten ogrom darmowych porad prawnych, który im zaserwujesz w przyszłości. Zbliża się październik, a Ty już wyposażony w nowiutką, skórzaną aktówkę i podręcznik do prawoznawstwa, gotowy jesteś do zaciętych bojów na sali sądowej. Najpierw jednak zapoznaj się z tymi pięcioma krokami, które pozwolą Ci jak najbardziej utrudnić sobie start na tej trudnej ścieżce edukacji.

  1. „Nie możesz mnie pozwać, mój tata jest prawnikiem”

Być może Twój tata jest prawnikiem. I mama. I dziadek. Wychowywałeś się wśród kodeksów, komentarzy, stosów akt i orzecznictwa. Świetnie, że masz dostęp do takich materiałów, bo większość studentów pierwszego roku styczność z bazą aktów prawnych ma dopiero na studiach. Podkreślaj na każdym kroku, że dla Ciebie to nic nowego i się nudzisz. Poprawiaj wykładowców i ćwiczeniowców – szczególnie gdy nie masz racji.

  1. „Nie pomogę Ci na tym kolokwium, bo jesteś moją konkurencją na rynku pracy”

Więc tak – zdobyłeś od starszych kolegów bardzo przydatne materiały albo lepiej, dostałeś je od samego wykładowcy, by podzielić się nimi ze swoim rocznikiem. Zachowaj je dla siebie i nic nikomu nie mów, że jesteś w ich posiadaniu. Kto się o tym dowie? Poza tym, gdyby byli tak ambitni jak Ty, sami by je zdobyli. A tymczasem – piąteczkę masz w garści.

Co do młodszych kolegów – traktuj ich z góry. Przecież nie wiedzą tych wszystkich rzeczy, które Ty już wiesz, więc można się z nich pośmiać. Pomóc im? Po co? A czy Tobie ktoś pomógł? Dlaczego oni mają mieć łatwiej?

  1. „Rynek prawniczy jest przeludniony”

Jesteś przerażony. Naczytałeś się w internecie artykułów o tym, jak bardzo rynek prawniczy jest trudny, że trudno się wybić, że liczą się same znajomości (sic!), że nie opłaca się robić aplikacji. Mów o tym wszystkim. Jeśli spotka Cię jakaś porażka w trakcie edukacji, zawsze tłumacz to tym, że rynek jest trudny. Jeśli jesteś na studiach dziennych, to wypełnianie tego punktu masz bardzo ułatwione, bo jeśli nie musisz pracować, to spokojnie możesz zmarnować czas. Nie zapisuj się do żadnych kół naukowych, organizacji studenckich, fundacji, nie startuj do samorządu. Strata czasu, lepiej pooglądaj seriale prawnicze i pofantazjuj sobie, że właściwie to już jesteś tak świetny jak sam Harvey Specter. Jeśli ktoś ze znajomych spyta Cię, dlaczego nie robisz nic ze studiami, nie zapomnij wspomnieć, że Twoje studia są beznadziejne, nic nie dają, wykładowcy się nie przykładają, studia nie uczą żadnych umiejętności praktycznych i jesteś po prostu ofiarą systemu. Oburzaj się, gdy ktoś zasugeruje, byś może jednak spróbował podziałać w jakiejś organizacji.

  1. „Fajna dziewczyna, szkoda, że z administracji”

Nazwa Twojego wydziału to zapewne „Wydział Prawa i Administracji”. Nie znasz właściwie nikogo, kto studiuje administrację, bo masz znajomych głównie z prawa, ale właściwie dlaczego nie miałbyś dyskredytować tego kierunku. To prawo jest trudnym, wymagającym kierunkiem dla prawdziwie ambitnych ludzi. Właściwie to dorównać Tobie w ambicji i inteligencji mogą jedynie studenci medycyny. Ok, może jeszcze przyszli inżynierowi. A cała reszta? Nie rozumiesz, dlaczego studiują bezrobocie. Nie zapomnij zawsze o tym mówić w towarzystwie. Poza tym, od dziś Twoje imię i nazwisko zmienione jest na: Student Prawa.

  1. „Witam…”

Jeżeli studiujesz prawo, oznacza to, że czas dorosnąć i stać się Bardzo Poważnym Człowiekiem. Pisanie e-maila zaczynasz pisać od „Witam…” a do kolegów i koleżanek zwracasz się „Mój drogi/moja droga…” lub „Drodzy Państwo…”. Nie oznacza to wcale, że przestałeś oglądać filmiki ze śmiesznymi kotami. Chodzi po prostu o to, że teraz jesteś kimś lepszym. Wspiąłeś się o szczebelek w górę na drabinie społecznej. Z tym punktem wiąże się jeszcze jedna ważna kwestia. Nie obchodzą Cię stopnie naukowe Twoich wykładowców. Profesor, dr hab.? Kto by się tym przejmował, e-maila zaczynasz od „Witam…”. Nie sprawdzasz stopni naukowych poszczególnych osób, które dostępne są na stronie Twojego wydziału. I najważniejsze – jeśli masz coś do załatwienia, to nie idź na konsultacje, tylko wyślij e-maila. Na pewno zostanie to bardzo dobrze odebrane.

Powodzenia!

Dobrawa Kozłowska

unspecified-5

komentarze